Uczestnik kursu zdobywa wiedzę niezbędną do planowania nurkowań nocnych, prawidłowego posługiwania się latarką (etykieta nurkowań), komunikacji w zespole przy użyciu światła. Zdobyte umiejętności przydają się nie tylko na akcjach nocnych ale także podczas nurkowań głębokich czy w przestrzeniach zamkniętych (wraki, jaskinie itp.). Z kursu P1 pamiętacie, że w naszych wodach już na 20m może być konieczne użycie latarki; nasze światło nie tylko rozświetla nam drogę ale przede wszystkim pomaga zespołowi prawidło się komunikować i przemieszczać pod wodą. Nie bez znaczenia jak i gdzie będziemy świecić... wszystkiego dowiecie się na kursie
W naszych wodach nocne nurkowania mają charakter typowo przyrodniczy - nurkujemy płytko, w strefie ciepłej wody, oglądając ryby i raki, które teraz pozwalają się blisko podpłynąć. Wychodzą z ukrycia duże sumy, węgorze, na nocleg na płytszą wodę podpływają duże karpie, szczupaki, okonie... jest na co popatrzeć. Dla wielu z nas są to ulubione nurkowania w naszych wodach.
Kurs zaczynamy wieczorem 2-3h przed zapadnięciem zmroku, kończymy w okolicach północy. Przeważnie w weekendy, choć jesienią szybko robi się ciemno i można go bez problemu przeprowadzić w środku tygodnia.
Zakres szkolenia:
Uczestnik kursu zdobywa wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające wykonywanie w charakterze partnera nurkowego bezpiecznych nurkowań rekreacyjnych w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności (bez dostępu światła dziennego).
Warunki udziału w kursie :
• Posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub stopnia innej organizacji uprawniającego do nurkowania na głębokość min. 18 m,
• Orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania.
Program szkolenia:
• Cześć teoretyczna: 4 godziny wykładów,
• Część praktyczna: zajęcia praktyczne na powierzchni (1 godzina) oraz 2 nurkowania w wodach otwartych do głębokości 18÷20 m w ciągu jednego dnia szkoleniowego o łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 60 minut. Maksymalny okres realizacji programu – nie dłuższy niż 1 miesiąc.
Po kursie uczestnik otrzymuje wpis do Książki Płetwonurka KDP oraz międzynarodowy certyfikat Płetwonurka Nocnego KDP/CMAS (PNO).