Ważne wydarzenia
Zanurkuj z Krabem dla WOŚP - 2023

Pomaganie poprzez nurkowanie?! Ależ owszem!

Już 28.01.2023 podczas finałowego weekendu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy masz niepowtarzalną okazję rozpocząć przygodę z nurkowaniem i wspomóc WOŚP!
2023-01-11
AKCJA REKRUTACJA!!!

Niezmiernie miło nam poinfomorać, że ruszamy z Akcją Rekrutacją online! Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkich zainteresowanych eksploracją podwodnego świata...

2021-04-18

Koparki w Jaworznie

Lokalizacja: ul. Płetwonurków 1, Jaworzno (woj. Śląskie)

Głębokość: do 15 m (ale w sezonie podwyższonych opadów logowano głębokość 18 i więcej J )

Obecnie najczęściej odwiedzany przez Kraby zbiornik, realizujemy tutaj większość kursów nurkowych P1

Atrakcje:

  • Platformy szkoleniowe
  • Basen do szkoleń
  • Dwie zalane koparki
  • Wrak statku rzecznego - Wilhelm
  • Łyżki koparek
  • Przepompownia
  • Samochód ciężarowy
  • Tunel

 

Źródło: https://www.viasport.pl/galeria-diving-marina-koparki-2016.html

 

Historia:

„Koparki”, a właściwie Via Sport Diving Marina znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu "Gródek" w Jaworznie. Nurkowisko powstało na terenie dawnego kamieniołomu dolomitu kruszconośnego „Gródek”. Gdy pewnego dnia pompy wodne przestały działać, poziom wody gwałtownie się podniósł, zakrywając porzucone na terenie kamieniołomu dwie, potężne koparki i tak w głębokiej wówczas na ok. 18 metrów niecce powstał ten wyjątkowy i urokliwy akwen wodny, który przemienił się w popularną wśród pasjonatów nurkowania arenę podwodnych eksploracji i przygód.

Powstały w 1997 roku w wyniku zalania kamieniołomu, pokryty turkusową taflą wody, urzekający akwen stał się wręcz obiektem kultu wśród wielu nurków w Polsce i zagranicą.

Dno zbiornika jest płaskie, a jego głębokość waha się pomiędzy 10 a 15 metrami. Dzięki czemu, akwen „Koparek” doskonale nadaje się na do przeprowadzania różnego rodzaju szkoleń nurkowych, a jego urozmaicone podwodnymi atrakcjami dno stanowi ciekawe wyzwanie dla miłośników divingu. Nasze wodne atrakcje, takie jak koparki czy ogromne łyżki są specjalnie obojkowane. Zejście do wody jest możliwe poprzez przymocowane do brzegu akwenu drabinki oraz 3 pomostów z zanurzonymi na głębokości 5 metrów pływającymi platformami, które służą do ćwiczeń i nauki. Warto zaznaczyć, że wejście do wody może stanowić pewną trudność dla początkujących adeptów nurkowania, gdyż następuje ono w miejscu, gdzie głębokość wody sięga 12-14 metrów. 

Źródło: https://www.viasport.pl/nurkowanie-baza-nurkowa-unikatowy-akwen-nurkowy-w-jaworznie.html

www.facebook.com/ViaSportDivingMarinaKoparki/about/?ref=page_internal