Ważne wydarzenia
Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze za sezon 2018/2019

Zarząd AKP Krab AGH zaprasza na Walne Zebranie Członków klubu. W tym roku zgromadzenie ma charakter sprawozdawczy. Władze Klubu przedstawią podsumowanie roku szkoleniowego 2018/2019 oraz plany na kolejny sezon.

2019-11-02
Baseny testowe - czas start!

Baseny testowe dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem - czas start!

2019-10-15
Freediving w Krabie - dołącz do sekcji!

Krabowa sekcja freedivingowa to najlepsza okazja do trenowania freedivingu w Krakowie pod okiem Mistrza Polski z 2013r. przez niemal cały rok akademicki.

2019-09-06
Rekrutacja trwa! Zacznij przygodę z nurkowaniem w AKP Krab AGH!

Marzysz o rozpoczęciu przygody z nurkowaniem? Przyjdź na spotkanie informacyjne w siedzibie Kraba przy ul. Reymonta 21a, zaczynamy 2.10 i spotykamy się w kolejne poniedziałki, środy oraz piątki o 20:00!

2019-09-06
Relacja z kursu PFD 1 na Elbie

W ostatnim tygodniu maja, podczas krabowego obozu szkoleniowego było mi dane po raz pierwszy spróbować freedivingu...

2019-07-10
Złota Blacha dla AKP Krab AGH

 AKP Krab AGH po raz kolejny doceniony na Zlocie Instruktorów i Działaczy KDP PTTK!

2019-01-18

Płetwonurek Nitroksowy (PN1)

 

Kurs nitroksowy z użyciem mieszanin powietrzno-tlenowych do zawartości 40% tlenu. Już Jacques Cousteau marzył a później z sukcesem testował zastosowanie sztucznych mieszanin oddechowych w nurkowaniu. Sprężone powietrze - najlepszy a zarazem najgorszy czynnik oddechowy do nurkowania można "ulepszyć" lub całkowicie zastąpić 
Na kursie kawał fascynującej teorii oraz oczywiście nurkowania na nitroksie. Nagle okazuje się, że wcale nie taki diabeł straszny... A zastosowanie nitroksu do nurkowań rekreacyjnych daje ogromne korzyści dla nurka.
Docenimy te uprawnienia na safari nurkowym gdzie z pogwałceniem zasad dobrej praktyki nurkowej, schodzimy pod wodę kilka razy dziennie przez 5 dni z rzędu. Zastąpienie części azotu tlenem w mieszance oddechowej zmniejsza obciążenie dekompresyjne tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia DCS (choroby dekompresyjnej).
Kurs ten to również wstęp do większej przygody z nurkowaniem na sztucznych mieszankach oddechowych. Ci z Was, którzy będą chcieli głębiej, ciemniej i dłużej, szybko sięgną po kolejny stopień - PN2 dający uprawnienia do wykorzystania bogatszych nitroksów a nawet czystego tlenu do efektywniejszego wykonania dekompresji. Kurs prowadzimy w weekendy (teoria + 1 dzień nurkowy).

Nurkowanie na nitroksie to przede wszystkim dokładne planowanie... 

 

 

Zakres szkolenia:
Uczestnik kursu zdobywa podstawową wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne umożliwiające bezpieczne nurkowanie z użyciem mieszanin nitroksowych w wodach otwartych w zakresie posiadanych uprawnień dla ciśnienia parcjalnego tlenu w mieszance nie większego niż 0,14 MPa.

Warunki uczestnictwa w kursie:
• Posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub uprawnień do nurkowania do głębokości 18 m dowolnej organizacji nurkowej,
• Wykonanie 25 nurkowań po uzyskaniu stopnia (P1), w tym 4 w okresie 8 tygodni poprzedzających kurs,
• Orzeczenie lekarza o zdolności do uprawiania płetwonurkowania.

Przebieg szkolenia:
• Część teoretyczna: 5 godzin wykładów,
• Część praktyczna: 4 godziny zajęć praktycznych w ciągu 2 dni szkoleniowych, w tym 2 nurkowania (bez przystanków dekompresyjnych) w wodach otwartych w zakresie głębokości odpowiednich do posiadanych uprawnień KDP/CMAS o minimalnym czasie każdego nurkowania 20 min. Maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu w mieszaninie 0,14 MPa.

Uprawnienia:
Nurkowanie w aparatach oddechowych o obiegu otwartym z wykorzystaniem mieszanin nitroksowych o zawartości do 40% tlenu (max. ppO2 - 0.14 MPa) w zakresie głębokości określonych dla posiadanego stopnia wyszkolenia KDP/CMAS i czasów pobytu na dnie nie wymagających stosowania przystanków dekompresyjnych. 

 

Po kursie uczestnik otrzymuje wpis do Książki Płetwonurka KDP i międzynarodowy certyfikat Płetwonurka Nitroksowego KDP/CMAS (PN1)