Autor Wątek: Safari nurkowe St Johns 20-27 marca  (Przeczytany 12614 razy)

Offline miłosz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 870
    • Zobacz profil
Safari nurkowe St Johns 20-27 marca
« dnia: 14 Grudzień 2009, 14:39:34 »
Witam serdecznie,

założyłem ten temat, aby zorientować się czy są chętne osoby na marcowe safari nurkowe na Morzu Czerwonym, w Egipcie. Miejscem, które moglibyśmy polecić to najlepsza trasa safari, czyli St. Johns. Termin jest do ustalenia (prawdopodobny i polecany to druga połowa marca). Cena jak i organizacja całej imprezy zależy od ilości osób.
Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt ze mną lub wypowiedzi w tym temacie.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień 2009, 20:53:26 wysłana przez miłosz »
Swim, Dive or Die!!!

Offline krzbuk

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień 2009, 15:12:39 »
ja byłbym zainteresowany, tyle że pytanie czy P1 na safari wystarcza całkowicie ? czy lepiej najpierw sobie P2 dorobić, jak bardziej doświadczeni koledzy poradzą ? ;)

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez krzbuk »

Offline miłosz

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 870
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2009, 15:19:57 »
Egipt ma to do siebie, że jest idealny dla osób ze topniem P1, ponieważ większość ciekawych rzeczy (nie wliczając wraków) znajduje się właśnie do 20m. Do tego same St. Johnsy, są dość płytkim safari, więc nie ma tu żadnych przeszkód. Więcej może wypowiedzą się osoby, które tam nie tak dawno były:)

Także jest pierwszy chętny, kto następny  :?: :)

Pozdrawiam gorąco
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez miłosz »
Swim, Dive or Die!!!

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2009, 18:23:18 »
Stopień P2 na kierunku St. John's rzeczywiście nie jest potrzebny. Natomiast, ponieważ są to jednak nurkowania w morzu, przydatne jest choć trochę obycia okołonurkowego, obycia z wodą i odrobina kondycji. Żeby:
- potrafić zawalczyć z prądem lub falą
- szybko zanurzyć się po skoku z pontonu
- zapakować się na ponton na średniej fali
- wejść na łódź po drabince przy średniej fali
- wejść z łodzi na ponton lub z pontonu na łódź przy średniej fali

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar

Offline krzbuk

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień 2009, 22:39:44 »
noo to tym bardziej jestem chętny, jak większość jest do 20 m ;)
a powiem szczerze liczyłem ze będzie taki wypad na wiosnę bo styczeń to dla mnie za wcześnie z racji na prace itp.
tak ze zgłaszać się zgłaszać :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez krzbuk »

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2009, 23:25:25 »
Cytat: "Tomek Tatar"
(...) przy średniej fali


a jak jest duza fala to co sie robi? czeka sie az bedzie srednia?... :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez killer »
live 'n let diVe

Offline martaz25

  • Zarejestrowani użytkownicy
  • *
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień 2009, 23:37:56 »
Cytuj (zaznaczone)
a jak jest duza fala to co sie robi? czeka sie az bedzie srednia?... :)

Czesiu nie filozuj, tylko się  zgłaszaj - sam wtedy sprawdzisz co się robi jak jest dużo fala :)
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez martaz25 »

Offline GUNIO

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień 2009, 23:52:01 »
Cytat: "krzbuk"
ja byłbym zainteresowany, tyle że pytanie czy P1 na safari wystarcza całkowicie ? czy lepiej najpierw sobie P2 dorobić, jak bardziej doświadczeni koledzy poradzą ? ;)

pozdrawiam

Kierunek St. John's jest faktycznie polecany jako pierwsze i najmniej wymagające safari. Najciekawsze nurkowania odbywają się na niewielkich głębokościach, co nie znaczy że nie można wykonać głębszych nurkowań. Zwykle nie ma tu zbyt silnych prądów, a nawet w przypadku złej pogody zawsze jest się gdzie schować z łodzią na zawietrznej raf w miejscach osłoniętych od fal. W odróżnieniu od tej wszystkie inne trasy safari wymagają już znacznie wyższych umiejętności - wrakowa ze względu na często większe głębokości i nurkowania w nieosłoniętych miejscach, Brothersy z powodu częstych i silnych prądów, oraz wszystkie parki narodowe (Brothersy, Dedalus, Zabargad, Rocky) ze wzgledu na egipskie przepisy wymagające minimum stopnia P2 lub AOWD i 50 zalogowanych nurkowań.

W listopadzie na ostatnim safari na trasie St. John's była z nami moja kursantka Veronika - która z przyczyn zdrowotnych po kursie na P1 a przed safari nie wykonała ani jednego nurkowania. Na wyjeździe zrobiła dodatkowo kurs nitroksowy. Wg. mnie bardzo dobrze sobie radziła - może wypowie się na forum o swoich odczuciach i wrażeniach z safari?

O swoich wrażeniach z południa Egiptu mogliby się wypowiedzieć również pozostali uczestnicy listopadowego safari z KRABa - majrobbi, kruczi, cyborg, wojtek, Sylwek, Tomek Tatar, Janusz Badeński, Kinga.

Część niezwerbalizowanych wrażeń Tomka Tatara mozna zobaczyć tu:

http://picasaweb.google.com/tomasz.tatar/StJohnSPod#

i tu:  
 
http://picasaweb.google.pl/tomasz.tatar ... rw7ZbjtwE#


Mam nadzieję że nie naraziłem się Tomkowi podając te linki, ale zdjęcia - szczególnie te spod wody są świetne.

Cytat: "Tomek Tatar"
Stopień P2 na kierunku St. John's rzeczywiście nie jest potrzebny. Natomiast, ponieważ są to jednak nurkowania w morzu, przydatne jest choć trochę obycia okołonurkowego, obycia z wodą i odrobina kondycji. Żeby:
- potrafić zawalczyć z prądem lub falą
- szybko zanurzyć się po skoku z pontonu
- zapakować się na ponton na średniej fali
- wejść na łódź po drabince przy średniej fali
- wejść z łodzi na ponton lub z pontonu na łódź przy średniej fali

Cytat: "killer"
Cytat: "Tomek Tatar"
(...) przy średniej fali

a jak jest duza fala to co sie robi? czeka sie az bedzie srednia?... :)


Tu zgadzam się z Tomkiem tylko częściowo - oczywiście umiejętności, o których pisze są jak najbardziej potrzebne - tylko skąd je mają wziąść osoby po kursie P1? Na kursach tego nie uczymy ponieważ nie mamy takiej możliwości ze względu na warunki w jakich szkolimy. Kursanci szkoleni na obozie nurkowali chociaż z pontonu, ale ci którzy zrobili kurs weekendowo na Zakrzówku nawet nie wiedzą co to jest zodiac ;-) Dlatego uważam, że właśnie safari na St. John's pozwala na nabycie tego "okołonurkowego obycia" w sposób najbardziej sprzyjający. A jeszcze lepszym sposobem byłaby tradycyjna Krabowska morska wyprawa na klubowych pontonach - prawda Sylwek?  :mrgreen:

Wracając do tematu safari St. Johns - jeśli ktoś przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w tej eskapadzie chciałby zobaczyć jak takie safari wygląda służę swoimi filmami z poprzednich wyjazdów (ostatni nie jest jeszcze zmontowany). A może dla zainteresowanych zrobić jakieś spotkanie na którym bywalcy safari mogliby się podzielić swoimi doświadczeniami?

Pozdrawiam - GUNIO
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2010, 16:06:06 wysłana przez GUNIO »
Nurkowanie nie jest bezpiecznym zajęciem - w ten sposób poznałem swoją żonę ...

Offline GUNIO

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudzień 2009, 00:03:19 »
Cytat: "martaz25"
Cytuj (zaznaczone)
a jak jest duza fala to co sie robi? czeka sie az bedzie srednia?... :)
Czesiu nie filozuj, tylko się  zgłaszaj - sam wtedy sprawdzisz co się robi jak jest dużo fala :)


Racja - nie ma co filozować - jak jest duża fala to się rzyga :mrgreen: aż do czasu jak będzie średnia, a wtedy pakujemy się do wody i nurkujemy  :niemalekko2:

Pozdrawiam - GUNIO

P.S. Rzygania pod woda nie polecam, a jeśli ktoś już planuje zrobienie rybkom dobrze to niech dokładnie przeżuwa strawę przed połknięciem żeby automat wydolił :lol: Widziałem niegdyś i wiem co mówię/piszę! :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez GUNIO »
Nurkowanie nie jest bezpiecznym zajęciem - w ten sposób poznałem swoją żonę ...

Offline Tomek Tatar

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1478
    • Zobacz profil
    • http://nurkowanie.tomasz-tatar.pl/
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudzień 2009, 09:48:31 »
Cytat: "killer"
a jak jest duza fala to co sie robi? czeka sie az bedzie srednia?

Dokładnie. Przy dużej fali się nie nurkuje. Najczęściej miejsca nurkowe są na bieżąco tak wybierane, żeby warunki pozwalały na nurkowanie.

Przez dużą falę rozumiem taką 2-3 metry i więcej. Przez średnią taką 0,5-1 m. Dużej fali jeszcze w Egipcie nie widziałem.

Serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 1970, 01:00:00 wysłana przez Tomek Tatar »
Tomek Tatar