Autor Wątek: patenty motorowodne - wymiana?  (Przeczytany 1662 razy)

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
patenty motorowodne - wymiana?
« dnia: 16 Grudzień 2016, 16:13:04 »
Obiło mi się ostatnio o uszy, że zmieniła się organizacja (zmiana uprawnień) patentów motorowodnych.
Można wymienić stary na nowy i cieszyć się nowym zakresem uprawnień. Wymiana za dopłatą, bodajże 50 zł.

Czy ktoś z Was dokonywał takiej wymiany?

Nie potrafię znaleźć szczegółów odnośnie tej zmiany uprawnień, a może ktoś już to przechodził.
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
Odp: patenty motorowodne - wymiana?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudzień 2016, 14:27:28 »
Ja wymieniałem w zeszłym roku, ale nieco w innym wariancie, bo przy okazji podnosiłem uprawnienia w oparciu o patent żeglarski (przepisywałem Jacht. St. Mor. i St. Mot. na Mot. St. Mor.). Teoretycznie trzeba im przesłać aktualny patent albo uwierzytelnioną kopię (ja zrobiłem ksero i poszedłem do notariusza po pieczątkę, że jest zgodna z oryginałem) i wypełniony wniosek, a potem czekać aż przyślą patent, ale słyszałem też, że wymieniali na  podstawie zwykłej kserówki.

Najlepiej zadzwonić do PZMiNW i dopytać o szczegóły.

Co chcesz wymieniać i na co? St. S. Mot. na Mot. St. Mor.?
live 'n let diVe

Offline wodzu

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 795
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.labaj.com.pl
  • Stopień nurkowy: M1
Odp: patenty motorowodne - wymiana?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudzień 2016, 13:24:13 »
Co chcesz wymieniać i na co? St. S. Mot. na Mot. St. Mor.?
Ja mam podstawowy patent, więc będę wymieniał to S. Mot. na S. Mot. - jeżeli dobrze rozumiem, zniknie mi któreś z ograniczeń ze starego patentu.
Paweł Łabaj
"Do everything slow. Slow is smooth, smooth is fast" - Steve Bogaerts

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
Odp: patenty motorowodne - wymiana?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Grudzień 2016, 10:07:07 »
zniknie mi któreś z ograniczeń ze starego patentu

Zniesione zostało ograniczenie mocy (dawniej S. Mot. mógł prowadzić jednostki o mocy do bodajże 66 kW). Z nowym patentem będziesz mógł prowadzić wszystko do 12 m. długości pokładu na śródlądziu, po morskich wodach wewnętrznych - np. Zalew Szczeciński - i na morzu do 2 Mm od brzegu (w dzień), więc takie chorwackie wysepki już są w zasięgu.
live 'n let diVe

Offline Sylwek

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1761
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: M2 Instruktor Freedivingu mobile 506 033 485
Odp: patenty motorowodne - wymiana?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Grudzień 2016, 10:58:52 »
więc takie chorwackie wysepki już są w zasięgu.
A jak z naszymi (polskimi) uprawnieniami za granicą? Co kraj to obyczaj, to co mamy w Polsce wynika z naszych przepisów (m.in. Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej)
egzaminy na kartę łowiectwa podwodnego 506 033 485
www.OneBreath.pl Szkoła Freedivingu

Offline killer

  • Kadra
  • *****
  • Wiadomości: 1741
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Stopień nurkowy: CMAS M2
Odp: patenty motorowodne - wymiana?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Grudzień 2016, 11:35:07 »
A jak z naszymi (polskimi) uprawnieniami za granicą?

Sam nie praktykowałem, ale z tego co słyszałem od praktykujących, to polskie uprawnienia (nadawane przez PZŻ i PZMWiNW) honorowane są w Chorwacji w pełnej rozciągłości (+ wymóg uprawnień radiowych SRC/VHF), ale nie w drugą stronę, tj. jeśli ktoś ma chorwackiego Voditelj'a Brodice to u nas jachtu może na to nie dostać. Co do uprawnień jako takich, to polskie patenty oparte są na międzynarodowych standardach, ale - z tego co się orientuję - w niektórych przypadkach, nawet po poluzowaniu kryteriów sprzed kilku lat, są bardziej restrykcyjne od zagranicznych odpowiedników (np. St. Mor. ma ograniczenie do 18 m. pokładu, a za granicą standardem jest 24 m.).
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2016, 11:38:19 wysłana przez killer »
live 'n let diVe